Data dodania: 02 listopad 2020r.

Kompensacja mocy biernej

Zapewniamy obsługę odbiorców energii elektrycznej w zakresie redukcji opłat za energię bierną indukcyjną i pojemnościową.

Co to jest energia bierna?
Energia bierna występuje w każdej instalacji elektrycznej. Generują ją podłączone do sieci odbiorniki. Nie jest ona zamieniana na pracę jak energia czynna ale jest niezbędna do działania niektórych urządzeń. Z punktu widzenia sieci elektrycznej energia bierna jest szkodliwa.  Powoduje zmniejszenie sprawności linii i transformatorów (większy prąd w obwodzie elektrycznym). Wyróżniamy dwa rodzaje energii biernej. Energię bierną indukcyjną (często na fakturach opisana jako energia bierna pobrana) oraz energia bierna pojemnościowa (inaczej energia bierna oddana). Energię bierną indukcyjną generują odbiorniki wykorzystujące do swojej pracy silniki indukcyjne. Energię bierną pojemnościową generują układy elektroniczne ( oświetlenie LED, falowniki, serwery, komputery, zasilacze UPS itp.).

Co to jest kompensacja energii biernej?
Na wstępie należy napisać, że w sieci elektrycznej zawsze występuje pewna ilość energii biernej. Dystrybutorzy energii elektrycznej (Tauron, PGE, Energa, ENEA itp.) wymagają od odbiorców energii, którzy są przyłączeni do ich sieci odpowiedniego poziomu energii biernej (skompensowania sieci). Z punktu widzenia opłat, energia bierna pojemnościowa nie powinna występować wcale (odbiorca zapłaci za każdy kVar zarejestrowany przez licznik). W sieci może za to występować energia bierna indukcyjna, ale w odpowiednim stosunku do energii czynnej. Ten stosunek nazywany jest tangensem fi i zazwyczaj w umowach dystrybucyjnych wynosi 0,4. Czyli jeżeli podzielimy ilość energii biernej przez ilość energii czynnej wynik powinien być poniżej 0,4. Jeżeli wynik jest większy zapłacimy karę. więcej o obliczaniu opłat za energie bierną indukcyjną

Jeżeli jest inaczej niż zakłada umowa stosujemy kompensatory mocy biernej (baterie kondensatorów lub baterie dławików). Kompensacja energii biernej to nic innego jak wprowadzenie do sieci elektrycznej odpowiedniej porcji mocy biernej indukcyjnej lub pojemnościowej. Jeżeli w sieci mamy energię bierną indukcyjną kompensujemy ją pojemnością (kondensatory). Jeżeli natomiast pojawia się energia bierna pojemnościowa kompensujemy są indukcją (dławiki kompensacyjne). Wszystko to dzieje się automatycznie i jest sterowane przez komputer zwany regulatorem mocy biernej.

Dla kogo kompensacja energii biernej?
Opłaty za ponad umowny poziom energii biernej ponoszą odbiorcy energii elektrycznej prowadzący działalność gospodarczą (są to grupy taryfowe A, B i C). Nie nalicza się opłat za energię bierną gospodarstwom domowym (taryfy G).  Aby sprawdzić czy jesteśmy rozliczani z energii biernej musimy spojrzeć na fakturę za dystrybucję energii. więcej tutaj

Czy to się opłaca?
Tak, to się opłaca. Oczywiście stopa zwrotu z inwestycji zależy od wielkości opłat jakie ponosimy z tytułu energii biernej. Średnia stopa zwrotu to okres 6-12 miesięcy. Gwarancja na kompensator to min 24 miesiące.

Wyślij nam fakturę za dystrybucję energii – wykonamy bezpłatną, wstępną analizę opłacalności inwestycji oraz przeprowadzimy pomiary. Zadzwoń, nie zwlekaj, każdy dzień opłat to dzień stracony - tel. +48 17 777 3 111 lub pv@vegacom.pl - nasi inżynierowie podzielą się z Tobą naszą wiedzą i doświadczeniem.

Wróć do listy
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Nowa Hala Asseco Poland

Głównym celem przebudowy hali na Podpromu jest zwiększenie liczby miejsc dla kibiców. Powiększone mają być sektory za boiskiem, dzięki temu obiekt będzie w stanie pomieścić 7300 widz&oac...
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Samsung nowe CCTV

Seria kamer Wisenet X z innowacyjnym zestawem układów scalonych to nowa propozycja Hanwha Techwin. Cechy, którymi wyróżniały się dotychczasowe serie produktów Wisenet zosta...
Poznaj nasze realizacje
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, oddajemy do Państwa dyspozycji wyspecjalizowanych pracowników w zakresie instalacji niskoprądowych. Współpraca z pracowniami architektonicznymi pozwala nam na realizację najśmielszych projektów naszych Klientów. Jesteśmy w stanie zrealizować każde powierzone nam zadanie, od prostego podłączenia kilku komponentów u Klienta, po skomplikowane, wieloetapowe projekty. Ogranicza nas tylko Państwa wyobraźnia.