Data dodania: 23 kwiecień 2020r.

Fotowoltaika - wschód-zachód czy może południe? Porównanie opłacalności

Jakie ustawienie paneli fotowoltaicznych jest optymalne - wschód-zachód, czy na południe? Co w przypadku, gdy nie ma możliwości zamontowania paneli od południowej strony obiektu ?.

INSTALACJA WSCHÓD-ZACHÓD

 

INSTALACJA POŁUDNIE

 

WNIOSKI:

Należy zauważyć, że produkcja dla obu instalacji pozostaje praktycznie na takim samym poziomie, jednak z uwagi na dłuższy czas pracy z większymi mocami oraz bardziej strome charakterystyki podczas startu i wyłączenia instalacji można zwiększyć wskaźnik autokonsumpcji wyprodukowanej energii, co może mieć znaczenie w przypadku całodziennego poboru prądu – gdy domownicy przebywają w domu przez cały dzień.

Jak doskonale widać na przedstawionych wykresach wschodnia połać dachu jest znacznie silniej nasłoneczniona od innych o poranku co skutkuje bardzo wczesnym i nagłym przyrostem mocy. Podobną sytuację mamy wieczorem, kiedy zachodnia połać znacznie dłużej pracuje z dużą mocą. W przypadku instalacji skierowanej na południe mocą dysponujemy w mniejszym zakresie czasu – instalacja później i łagodniej się włącza oraz wcześniej i łagodniej wyłącza, ale za to w godzinach około południowych gwarantuje dostarczenie większych mocy niż ta skierowana na wschód i zachód.

PODSUMOWANIE:

Zarówno elektrownia skierowana na południe, jak i ta o orientacji wschód – zachód, jeżeli są odpowiednio zaprojektowane, powinny nam dostarczyć podobną ilość energii. Elektrownia skierowana na południe może okazać się nieco tańszą inwestycją ze względu na mniejsze przewymiarowanie generatora PV w stosunku do inwertera. Jeżeli jednak domownicy przebywają w domu i korzystają z energii przez cały dzień, lepszym wyborem może okazać się instalacja w wersji wschód – zachód pozwalająca zwiększyć konsumpcję bieżącą, bez konieczności magazynowania energii w sieci.

 

Wróć do listy
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Nowa Hala Asseco Poland

Głównym celem przebudowy hali na Podpromu jest zwiększenie liczby miejsc dla kibiców. Powiększone mają być sektory za boiskiem, dzięki temu obiekt będzie w stanie pomieścić 7300 widz&oac...
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Samsung nowe CCTV

Seria kamer Wisenet X z innowacyjnym zestawem układów scalonych to nowa propozycja Hanwha Techwin. Cechy, którymi wyróżniały się dotychczasowe serie produktów Wisenet zosta...
Poznaj nasze realizacje
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, oddajemy do Państwa dyspozycji wyspecjalizowanych pracowników w zakresie instalacji niskoprądowych. Współpraca z pracowniami architektonicznymi pozwala nam na realizację najśmielszych projektów naszych Klientów. Jesteśmy w stanie zrealizować każde powierzone nam zadanie, od prostego podłączenia kilku komponentów u Klienta, po skomplikowane, wieloetapowe projekty. Ogranicza nas tylko Państwa wyobraźnia.