Data dodania: 10 lipiec 2022r.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe – fakty i mity

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być jedynym źródłem ciepła, ale częściej występuje jako uzupełnienie systemu grzewczego i służy do podgrzewania podłóg w wybranych miejscach. Niestety panuje ciągle wiele przesądów, które zniechęcają inwestorów do jego montażu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to drugi sposób ogrzewania płaszczyznowego. Może być jedynym źródłem ciepła, ale często stosuje się je jako komfortowy dodatek do innego systemu grzewczego z grzejnikami ściennymi – do podgrzewania posadzek w wybranych miejscach. Gdy podgrzewana podłoga ma być jedynym źródłem ciepła w pomieszczeniu, dobrze zrobić ją tak, żeby elementy grzejne rozgrzewały wylewkę stanowiącą masę akumulacyjną stabilizującą temperaturę. W pomieszczeniach mieszkalnych o standardowej wysokości 2,5–2,8 m zaleca się wtedy moc jednostkową 80- 100 W/m2, a w łazience, ze względu na potrzebę utrzymywania wyższej temperatury – 100- 120 W/m2. Możliwe jest też wykonanie tzw. ogrzewania akumulacyjnego, które rozgrzewa podłogę w czasie obowiązywania niższej ceny energii (w taryfie dwustrefowej) do tego stopnia, że w pozostałym czasie nie trzeba jej dogrzewać. Wtedy masa akumulacyjna musi być większa, więc grubość wylewki powinna być zwiększona do 10–14 cm, a do odpowiednio szybkiego jej rozgrzania jest potrzebna moc 160– 200 W/m2. Elementy grzejne mogą być umieszczone także na warstwie podkładu podłogowego bezpośrednio pod posadzką, dzięki czemu szybko ją rozgrzewają. Takie rozwiązanie jest lepsze tam, gdzie ma być uzyskany jedynie efekt ciepłej podłogi, a za utrzymywanie odpowiednio wysokiej temperatury w pomieszczeniu odpowiadają grzejniki. Wtedy moc elektrycznego ogrzewania podłogowego może wynosić 60– 80 W/m2. Ale jeżeli ma ono działać okresowo, np. tylko wtedy, gdy korzysta się z łazienki, lepiej zastosować elementy o większej mocy – 160–200 W/m2, zapewniające krótszy czas nagrzewania. Jedynie w przypadku podłogi drewnianej lub z paneli podłogowych moc elektrycznego ogrzewania podłogowego nie powinna przekraczać 60 W/m2.

Gdzie zastosować elektryczne ogrzewanie podłogowe
Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest nowoczesnym sposobem na podniesienie komfortu użytkowania pomieszczeń przez wszystkich członków rodziny. Najczęściej stosowane jest w łazienkach, kuchniach i przedpokojach, czyli wszystkich powierzchniach pokrytych posadzką, która jest naturalnie zimna i, kiedy nie jest ogrzewana, powoduje szybką utratę temperatury bosych stóp. W pokojach dziecinnych, w trosce o najmłodszych, dodatkowo zalecane jest dogrzewanie także podłóg drewnianych i pokrytych wykładziną.

     Rozkład temperatury przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego. Małe różnice temperatur (20 - 25°C) w pomieszczeniu i ciepło tam gdzie go potrzebujesz.

 

 

 

 

Zalety elektrycznego ogrzewania podłogowego:
- Krótki czas nagrzewu (nawet do 15 min na dobrze zaizolowanym podłożu)
- Pełna kontrola systemu – za pomocą sterowników można dokładnie zaprogramować czas pracy elektrycznego ogrzewania podłogowego, określić dokładną temperaturę oraz wybrać pomieszczenia, które mają zostać ogrzane.
- Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej – system nie pracuje ciągle lecz tylko w krótkich przedziałach czasowych zgodnie z nastawą regulatora.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest drogie - mit
W praktyce elektrycznym ogrzewaniem podłogowym można łatwo sterować, precyzyjnie określając zmiany temperatury w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń niezależnie. Oznacza to, że elektryczne ogrzewanie podłogowe pracuje tylko w zaprogramowanym czasie (np. rano i wieczorem kiedy korzystamy z łazienki) a przez większość doby jest nieaktywne. Elektryczne ogrzewanie podłogowe zużywa tylko tyle energii, ile jest potrzebne do utrzymania zadanej temperatury, a rachunki za prąd są nieznacznie wyższe od przeciętnych. Brak kosztów konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, jak również bezawaryjność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić dodatkowo 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe emituje pole elektromagnetyczne - mit
Elektryczne ogrzewanie podłogowe zachowuje się tak jak każde inne urządzenie elektryczne – telewizor, pralka czy komputer. Pomiary laboratoryjne wskazują, że nie ma ono żadnego odczuwalnego wpływu na użytkowników.

Wróć do listy
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Nowa Hala Asseco Poland

Głównym celem przebudowy hali na Podpromu jest zwiększenie liczby miejsc dla kibiców. Powiększone mają być sektory za boiskiem, dzięki temu obiekt będzie w stanie pomieścić 7300 widz&oac...
Data dodania: 27 lipiec 2017r.

Samsung nowe CCTV

Seria kamer Wisenet X z innowacyjnym zestawem układów scalonych to nowa propozycja Hanwha Techwin. Cechy, którymi wyróżniały się dotychczasowe serie produktów Wisenet zosta...
Poznaj nasze realizacje
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów, oddajemy do Państwa dyspozycji wyspecjalizowanych pracowników w zakresie instalacji niskoprądowych. Współpraca z pracowniami architektonicznymi pozwala nam na realizację najśmielszych projektów naszych Klientów. Jesteśmy w stanie zrealizować każde powierzone nam zadanie, od prostego podłączenia kilku komponentów u Klienta, po skomplikowane, wieloetapowe projekty. Ogranicza nas tylko Państwa wyobraźnia.